Focomat IIc


Gdybyśmy mieli wymienić jeden powiększalnik, który zajął pierwsze miejsce pod względem wzornictwa, jakości wykonania i wydajności, to musiałby to być on. Podstawowa koncepcja projektowa, dopasowanie i wykończenie poszczególnych części oraz ogólna wydajność składają się na umieszczenie Focomat lIc w kategorii, która jest bardzo samotna. Jest w nim tylko jeden powiększalnik, Leitz Focomat IIc”.

„Najdroższy powiększalnik, jaki kiedykolwiek testowaliśmy”,
Modern Photography, kwiecień 1974 r.

Focomat II
Focomat IIc

Czy można zrobić powiększalnik o wartości osobowego samochodu? Tak, jeśli firmą jest Leitz, który w konstrukcji tego sprzętu nie szczędził wydatków.
Tak powstała maszyna prawie doskonała – Focomat IIc. Po raz pierwszy został zaprezentowany przez firmę Leitz na targach Photokina w 1956 roku, jako uniwersalny powiększalnik do filmów czarno-białych i   kolorowych w formatach od 35 mm do 6×9 cm. Ostatnie egzemplarze wyprodukowano w 1983 r.

Leitz na targach Photokina 1956 źródło internet

System Auto Focus polega na ogniskowaniu ostrego obrazu w sposób mechaniczny, płytka z obiektywami porusza się po określonej krzywce, osobnej dla małego i średniego obrazka.

Focomat II
Focomat IIc

Focomat IIc wyposażony jest 2 obiektywy:
Focotar F4,5 /60 mm do małego obrazka produkowany w latach 1956 – 1982.
Focotar II F 5.6/100 mm do średniego obrazka (krycie do 6 x 9 cm), lata produkcji 1974 – 1983.

Focomat IIc

Bardzo istotne przy zmianie obiektywów jest podniesienie płytki obiektywowej i lekkie jej przesunięcie na określoną krzywkę. Najczulszą częścią jest wężyk (bowden cable). Podczas transportu nie wykręcone często się łamią.
Nowy wężyk można zamówić w Kienzle, ale jest w Polsce jedna osoba która potrafi je naprawić.

Focomat IIc
Focomat IIc

Krotność powiększenia możesz zaobserwować na podświetlanej, za pomocą neonowej żarówki, skali.
Focotar F4,5 /60 mm 2 – 11 x (w katalogu z 1978, inf że zoptymalizowany 5 x)
Focotar II F 5.6/100 mm 1,5 – 6 x

Focomat IIc
Focomat IIc skala krotności powiększenia

Nad kondensorem znajduje się szuflada do filtrów. W przypadku Ilford multigrade filtry 8,9 x 8,9 są za małe, musisz zakupić 15,2 x 15,2 cm i dociąć je do wymiaru szuflady.

Focomat IIc
Focomat IIc

Latarnia z żarówką wolframową umożliwia pracę z maksymalną mocą do 250 wat. Ja używam 75-watowej. Podwójny kondensor charakteryzuje się bardzo równomiernym oświetleniem, deklasując tym konkurencję. Światło jest bardzo ostre dając ziarniste powiększenia.

Focomat IIc
Saunders VT
Focomat IIc

Mój egzemplarz pochodzi z końca lat produkcji. Stan jest perfekcyjny, sprzęt działa z ogromną płynnością. Konstrukcja i wykonanie tego powiększalnika jest dla mnie świadectwem wspaniałej niemieckiej inżynierii i perfekcji w projektowaniu. Według mnie jest to ponadczasowy, najtrwalszy powiększalnik do średniego formatu. Jeśli wejdziesz w jego posiadanie możesz zakończyć poszukiwanie tego najlepszego i zająć się pracą w ciemni, chyba że zatęsknisz za wielkim formatem.

Focomat IIc
Saunders VT
RH Design Stop Clock
Focomat IIc

Katalogi i instrukcje Focomat IIc, aby zobaczyć kliknij na obrazek

Instrukcja Obsługi Focomat IIc
Kliknij na obrazek aby pobrać

Katalog Focomat IIc
Kliknij na obrazek aby pobrać

Katalog części wraz z numerami katalogowymi do Focomat IIc
Kliknij na obrazek aby pobrać

Instrukcja wraz z omówieniem głowic dyfuzyjnych, akcesoriów które były dedykowane do Focomat IIc omówione w jednym miejscu na stronie autora
Kliknij na obrazek aby pobrać

Lista części serwisowych (service parts) do Focomat II c wraz z omówieniem i testem obiektywów – na stronie autora Kliknij na obrazek aby pobrać